Moldavsko

vínna cesta EXCLUSIVE

 • Informácie
 • Itinerár

Užívajte si nezabudnuteľné ochutnávky a scenériu – cestujte s nami do vinárskeho raja

Vínna cesta v Moldavsku, je obrovským zážitkom aj pre skúsených „vínnych“ cestovateľov. Najväčšie vínne pivnice na svete, najväčší počet uskladnených vín a krajina, ktorá má národný sviatok - deň vína, vás o tom presvedčí. Moldavsko so svojim nedotknutým poľnohospodárstvom, je malebná krajina žijúca z malých rodinných vinárstiev v každej dedinke.

O Moldavsku sa vraví, že je zabudnutou krajinou Európy - stále ide o najmenej navštevovanú krajinu. Má to však obrovské plus! Moldavsko vás prekvapí tak, ako vás žiadna krajina Európy prekvapiť nemôže. Je to nedotknutá krajina, kde sa zastavil čas... A vy môžete byť tí, ktorí objavia jej krásy medzi prvými!

Vínnu cestu v Moldavsku zažijete iba s CK BELKY, ktorá je na Slovensku jej jediným a prvým organizátorom.

Čo ponúkame?
Zážitky

Milesti-Mici – Vitajte v najväčších vínnych pivniciach sveta!

10 unikátnych vinárstiev

Od najväčších po mikro výrobcov.
Od procesu výroby po degustáciu vína.

Starodávny Orhei Vechy

Tradičný duch a kuchyňa Moldavska

Najväčšie vínne pivnice sveta

Milióny uskladnených fliaš v historickom labyrinte podzemných chodieb.

Múzeum komunizmu

Prekročenie hranice do krajiny, ktorá neexistuje. Degustácia sovietskej brandy KVINT

Podzemné vínne mestečko

Vláčikom po uliciach ako Chardonnay, Muscat či Rara Neagra.

Vínne zámky

Noc uprostred moldavských viníc.

Deň prvý

Prílet do Kišineva – Vínna cesta sa môže začať!

Jedinečná vínna cesta práve začína! Sprievodca nedočkavo čaká na letisku, aby vás mohol s našim moldavským šoférom zaviesť rovno na prvú vínnu ochutnávku. Prvé vinárstvo na vašej ceste, kde si pripijeme na privítanie sa s krajinou vín je ASCONI WINERY.

Asconi Winery sa špecializuje na produkciu rôznych druhov vín, vrátane výborných tradičných moldavských odrôd ako Rara Neagră a Fetească Albă. Asconi sa rozprestiera na ploche 500 ha, ktoré sú obklopené malebnými karpatskými kopcami.  Okrem vinárne ponúka možnosť prehliadky vinohradov a závodu, degustácie vín a celoročne rôzne podujatia súvisiace s vinárstvom.

Po privítaní našej delegácie v ASCONI a prípitku na šťastné putovanie Moldavskom sa presúvame na hotel do Kišineva, ktorý bude našim výjazdným bodom.

Deň druhý

Moldavsko je bezpochyby krajina vín. Ukrýva však mnoho ďalších pokladov. Navštívime starodávny Orheiul Vechy, tradičnú reštauráciu pod jaskyňami mníchov a deň zavŕšime kvalitným vínom na vínnom zámku Chateau Vartely.

Orheiul Vechi – mystické mesto

Pozývame vás, aby ste sa zoznámili s destináciou, kde sa čas zastavil, v ktorej príroda svieti svojou nádherou, na miesto, kde pocítite tradičného ducha Moldavska – ste vítaní v otvorenom prírodnom skanzene Orheiul Vechi. V Moldavsku nie je žiadne iné miesto, v ktorom by sa príroda spojila tak harmonicky s ľudskými výtvormi, a na tak očarujúcom mieste, akým je Starý Orhei. Tam, kde sa rieka Raut vinie a vyznačuje hranicu medzi dvoma dedinami – Butuceni a Trebujeni, je miesto,  kde útesy vytvárajú dva gigantické výbežky, v ktorých sa skrývajú jaskyne mníchov. To je pohľad plný histórie, ktorý berie dych!

Starodávny Orhei Vechy Moldavsko

Chateau Vartely

Symbol moldavskej vinárskej tradície a kvality, jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom pre milovníkov vína a krásy moldavskej krajiny. 200 ha pozemky sú domovom pre rôzne odrody vínnej révy, vrátane tradičných moldavských odrôd ako Fetească Neagră a internacionálnych odrôd ako Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Užijeme si prehliadku výroby vín Vartely a keď nám počasie dopraje, vychutnáme si aj nádherný západ slnka s pohárom vína v ruke pri zážitkovej degustácii tohto kvalitného vína.

Deň tretí

Bohatý deň pre milovníkov vína – návšteva troch výnimočných vinárstiev – Milesti-Mici, Chateau Cojusna, rodinné vinárstvo Pomosuara Dulcisoara.

Milesti-Mici – Vitajte v najväčších vínnych pivniciach sveta!

Viac ako milión uskladnených fliaš, viac ako 200 km podzemných chodieb, to je vinárstvo Milesti-Mici. Čaká nás autobusová exkurzia podzemnými chodbami v tomto raji pre vinárov, či milovníkov vína. Mileștii Mici je jedinečným symbolom moldavskej vinárskej tradície a kultúry a je nevyhnutným miestom pre každého milovníka vína. Milesti-Mici môžeme kľudne prirovnať s pútnickým miestom pre každého vinára!

Uvítací obed a ochutnávka vín

V jednej z  historických miestností nás už čaká pripravený obed, somelier a ochutnávka vín v krajine vína!

Milesti-Mici – Vitajte v najväčších vínnych pivniciach sveta!

Chateau Cojușna

Chateau Cojușna je jedným z pokladov moldavskej vinárskej scén, ktorý je známy svojou kvalitou vín a nádherným prostredím. Chateau Cojușna je známy svojim záväzkom k výrobe vín najvyššej kvality. Sústreďuje sa na tradičné metódy výroby, ktoré kombinuje s modernými technologiami a inováciami, aby dosiahlo optimálny výsledok. 

Rodinné vinárstvo Pomușoară Dulcișoară

Po návštevách väčších vinárstiev i najväčších vínnych pivníc sveta sa zastavíme na návšteve malého rodinného vinárstva.  Porozprávame sa s majiteľmi, ochutnáme výtvory z lásky a budeme len tak sedieť a užívať si krásny podvečer uprostred viníc. 

Deň štvrtý

Prehliadka Kišineva, Podzemné mestečko Cricova, unikátne stretnutie ako prekvapenie.

Tento deň odštartujeme  prehliadkou  hlavného mesta Kišiňova.

„Staľíca“ Moldavska Vás určite prekvapí svojou čistotou, zeleňou, veľkými a širokými uličkami, príjemnou atmosférou tohto neveľkého hlavného mesta. Navštívime aj tradičný trh s desiatkami predávajúcich zeleninu, ovocie, mäsové i syrové výrobky – Moldavania sa hrdia tým, že ich potraviny sú najkvalitnejšie, pretože ich neohrozujú fabriky, a iný ťažký priemysel. Nebude chýbať ani blší trh. ☺

Perla Moldavského vinárstva

Jedinečný podzemný komplex, ktorý sa preslávil svojimi 120 km labyrintami a samozrejme vynikajúcim vínom. Vínne pivnice CRICOVA sú nepopierateľne vinárskou záhadou sveta. Práve tu sa spojila história, dejiny, archeológia a umenie vinárstva a vytvorilo sa skutočné podzemné vinárske mestečko. Práve v tomto podzemnom vínnom mestečku sa stratil pred odletom Jurij Gagarin a ruský prezident V. Putin tu oslavoval nie raz svoje narodeniny, ale o tom viac až na mieste ☺

Vínna zbierka Cricova

V pivniciach Cricova sa nachádza pozoruhodná vínna zbierka, ktorá vznikla v roku 1954. V zbierke sa nachádza takmer 1,3 milióna fliaš vína; každý z nich je výnimočnej kvality a má nezvyčajnú históriu. Perlou zbierky je červené púštne víno „Veľkonočný Jeruzalem“. Je to jediný kúsok na svete, ktorý prežil zo 400 fliaš naplnených ešte v roku 1902. Ďalším unikátnym exemplárom je originálny likér, ktorý bol vyrobený v roku 1902 v Česku. Je to likér Jána Bechera, obsahujúci extrakty z 27 liečivých rastlín a ktorý poznáme veľmi dobre. 🙂

PREKVAPENIE OD BELKY

Zoznámime Vás s vinárskou moldavskou legendou a prezradíme, že Cricova nebude dnes jediná vínna ochutnávka 🙂

Deň piaty

Navštívime nádherný vínny zámok MIMI CASTEL a prejdeme hranicu nehranicu do krajiny, ktorá neexistuje – Republika Transnistria – Podnestersko

Jedinečný vínny zámok MIMI

Castel Mimi je vysoko kvalitné vinárstvo s dlhou históriou.  Jeho súčasný odborníci a vinári vytvárajú neporovnateľné vína, vedené príkladom Constantina Mimiho, celosvetovo uznávaného, najväčšieho vinára 20. storočia.

Legenda s názvom Mimi

Legendy sú vždy tvorené skvelými ľuďmi, ktorí dosahujú veľké veci, sú poháňaní svojou vášňou a snami, bez toho, aby sa obávali tvrdej práce a zlyhania! Jedným z týchto ľudí bol práve Constantin Mimi, priekopník, symbolický vinár a významný verejný činiteľ 20. storočia. Svoj život zasvätil vínu. Použitím poznatkov, ktoré získal po celom svete, sa Constantinovi Mimi podarilo vybudovať prvý zámok v Moldavsku. To ho viedlo k výrobe skvelých vín a zvyšovaniu štandardov zavádzaním nových technológií. Vďaka jeho činom bol vinársky priemysel krajiny niekoľkokrát zachránený, a práve vďaka nemu môže byť Moldavsko dnes jedným z popredných producentov vína na svete.

Transnistria – Podnestersko

Krajina, ktorá neexistuje (navštívime hlavné mesto Tiraspol a staroveké opevnenie Bender).

Múzemum komunizmu Moldavsko

Transnistria, je medzinárodne neuznaný, ale fakticky samostatný štát vyhlásený roku 1992 v Moldavsku na území s ruským obyvateľstvom na ľavom brehu rieky Dnester. Z pohľadu Moldavska ide o región Moldavska pod názvom Podnesterská moldavská republika.

Prekročte s nami hranicu, ktorá neexistuje, do krajiny, ktorá nie je.

Odtrhnutý, bývalý sovietsky región, ktorý vydáva vlastné pasy a nie je uznaný zvyškom sveta? Krajina, ktorá žije vo vlastnom štýle, vo vlastnom čase so svojou vlastnou menou, krajina v ktorej Vaše bankové karty neplatia, v ktorej všetko vlastní jeden človek – SHERIFF. A to je stále len polovica príťažlivosti návštevy tohto národa v krajine-nekrajine.

Múzeum komunizmu

Podnestersko môžeme skutočne označiť za posledný preživší kúsok Sovietskeho zväzu. Na každom kúsku sovietske vlajky, všadeprítomný Lenin, kosák a kladivo, široké čisté bulváre a cesty lemujúce kvetmi vytvorené nápisy.

Podnestersko dodnes neuznal žiaden štát. V zime 1991–1992 prebehla krátka vojna medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami. Vojna sa skončila na mŕtvom bode, keďže moldavská armáda nebola dosť silná na to, aby premohla podnesterské ozbrojené skupiny. Podnestersko zaberá 17 % územia krajiny a žije tam asi 600 000 obyvateľov a dodnes nad ňou nemá vláda v Kišiňove akúkoľvek kontrolu. V hlavnom meste Podnesterska, Tiraspole existuje paralelne ďalšia vláda, mnohými považovaná za diktatúru. Vláda z Tiraspolu si vytvorila v Podnestersku vlastný štát, ktorý má prakticky všetko od polície a súdov cez vlastnú menu až po armádu, ktorá je zárukou nedotknutosti podnesterského územia.

Po návšteve Transnistrie sa presunieme na južný cíp Moldavska, do rodinného vinárstva Et Cetera a ubytujeme sa rovno v ich krásnych viniciach.

Rodinné vinárstvo Et Cetera

Rodina Luchianu začala pestovať hrozno v roku 2003. Po dobrodružnom cestovaní sa Luchianu rozhodol usadiť, odkiaľ pochádzajú jeho korene. Profesionálny potápač a parašutista,  s vyštudovanou matematikou a fyzikou sa rozhodol venovať o nič menej adrenalínovej práci – svetu pestovania hrozna a vinárstva. Stal sa fanaticky nadšený svojou novou vášňou s celou svojou rodinou, cestovaním do vinárskych krajín, prijatím skúseností zahraničných špecialistov, učením sa o vinohradoch a ochutnávkach vín.

Deň šiesty

Doobedie patriace aktivitám s rodinou Luchianu a poobedňajší presun do vedľajšieho svetoznámeho vínneho regiónu PURCARI

S láskou k vínu

Et Cetera je rodinné vinárstvo, v ktorom veria, že láska a starostlivosť sú kľúčom k blahu rodiny. S láskou sa starajú o pôdu, ktorá im to vracia veľkou úrodou. V tomto vinárstve si sami riadia každý vinársky proces od pestovania hrozna, kvasenia a starnutia v dube až po podávanie produktu hosťom v reštaurácii tohto unikátneho vinárstva. Vyrábajú jedinečné vína s príchuťou obohatenou duchom moldavskej krajiny. Ako vraví rodina Luchianu „Kultivujeme vzťahy medzi ľuďmi a prírodou. Kultivujeme vzťahy medzi ľuďmi a vínom“.

Chateau Purcari – vínna oáza na hranici Európy

Na prelome storočia Château Purcari vysadil 250 hektárov vinohradov a nainštaloval najmodernejšiu technológiu vo vinárstve. Ako najprestížnejší export Moldavska, Purcari viedol medzinárodný rozvoj Moldavského vinárstva tým, že vstúpil na viac ako 25 trhov sveta. V roku 2010 spoločnosť uviedla na trh Alb de Purcari – nový ročník, ktorý získal množstvo medzinárodných ocenení a uznaní.

Samozrejme Vás čaká ochutnávka vín Purcari, ktorú radia poprední vinári ku skutočným gurmánskym zážitkom.

Večerný návrat do Kišineva

Deň siedmy

Rozlúčka s Moldavskom, odlet domov.

Voľný program podľa času odletu.

V prípade poobedňajšieho/večerného odletu na želanie klientov možnosť návšteva ďalšieho vinárstva.

11.7. – 17. 7. 2024
1190 € /osoba
19.9. – 25.9. 2024
1190 € /osoba
26.9. – 2.3. 2024
1190 € /osoba
17.10. – 23.10. 2024
1190 € /osoba

Pre individuálny termín a individuálnu skupinu nás kontaktujte na info@belky.sk alebo +421 915 520 007

Informácie o cene

V cene je zahrnuté:

 • 6x ubytovanie (z toho 5x ubytovanie v Kišineve hotel ***, 1x ubytovanie vo vinárstve Chateau Purcari / EtCetera)
 • 6x raňajky švédske stoly
 • 10 x vínna ochutnávka, exkurzia v každom z uvedených vinárstiev
 • luxusný autobusový transfér počas celého pobytu a programu s wifi
 • vstup, exkurzia vinárstvo ASCONI + tradičná moldavská večera s ochutnávkou vín
 • vstup s prehliadkou a ochutnávkou vín s uvítacím obedom v najväčších vínnych pivniciach sveta – MILESTI-MICI + ochutnávka unikátneho vína staršieho nad 20 rokov
 • vínna ochutnávka so vstupom a prehliadkou vinárstvo CHATEAU VARTELY
 • exkurzia najväčšieho podzemného mestečka na svete + ochutnávka vín CRICOVA
 • vstup, exkurzia zámku a výrobne vín, ochutnávka vín vo vinárstve CHATEAU COJUSNA WINERY
 • vínna ochutnávka, prehliadka a vstup rodinné vinárstvo POMUSUARE DOLCESUARA
 • vstup s prehliadkou a ochutnávkou vín v najstaršom moldavskom vínnom zámku MIMI CASTEL
 • prehliadka vínnych pivníc v nádhernom historickom zámku PURCARI + ochutnávka vín v jeho sále
 • návšteva rodinného vinárstva na juhu Moldavska, jeho viníc a vínna ochutnávka ET CETERA
 • PREKVAPENIE OD BELKY – zoznámenie s vínnou legendou MOLDAVSKA + ochutnávka vín z tvorby tejto legendy
 • výborný sprievodca počas všetkých dní
 • jedinečný autorský program CK BELKY
 • výklady a tlmočenie ku všetkým pamiatkam, k histórii a zaujímavosti o krajine a samozrejme k vínu a jeho výrobe ☺
 • štartovací balíček CK BELKY
 • informačné materiály
 • mapa Moldavska s trasou

V cene nie je zahrnuté:

 • letenka na trase VIEDEŇ – KIŠINEV – VIEDEŇ (letecká spoločnosť AUSTRIAN AIRLINES – prípadne AIR-MOLDOVA) cca 280 €
 • cestovné poistenie platné v Moldavsku podľa voľby
 • príplatok za jednolôžkovú izbu 220,-€
 • strava mimo uvednej

/

Rezervačný formulár

Pre individuálny termín a individuálnu skupinu nás kontaktujte na: info@belky.sk alebo +421 915 520 007

BELKY poznávacie zájazdy sú ten najlepší spôsob ako spoznať novú krajinu.
Sme zástancami aktívneho cestovania, kde v rámci poznávacích okruhov a rôznych exkurzií zažijete okrem klasickej návštevy pamiatok aj autentické aktivity patriace k danej krajine.
Naším cieľom je, aby ste sa vrátili z poznávacej cesty nadšený a s množstvom nových zážitkov.